Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Daca am doua contracte individuale de munca, unul cu 6 ore si altul cu 2 ore (pe 2 firme diferite), care si-au produs efectul din aceeasi zi, cum mi se va calcula indemnizatia pentru crestere copil?
1. Pentru indemnizatia pentru CCC se iau in calcul toate veniturile din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii), indiferent de numarul de angajatori sau de perioada cat ati lucrat la fiecare.

2. Indemnizatia este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni.

3. - Si indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se plateste de toti angajatorii.
- La angajatorul de baza duceti originalul certificatului medical iar la celalalt duceti o copie semanat, stampilata si parafata de medicul prescriptor.