avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masini

buna ziua...am si eu o nelamurire...am un opel vectra b din 97.si din mai multe cauze am fost nevoit sa-i schimb motorul.Am pus tot un motor cu acelasi carecteristici.1.6 16V benzina,numai ca seria nu mai este aceeiasi...Problema e ca nu mi-a dat nici un act pe motor..si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a putea trece inspectia tehnica??Se poate cu o declaratie la notar pe propia raspundere ca motorul nu este furat si ca este cumparat din dezmembrari???daca mai trebuie ceva va rog sa-mi raspundeti..Va Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:25, 1 Februarie 2013
Obtineti de la unitatea/persoana care a pus la dispozitie document legal-in baza caruia solicitati omologare si pansonare la RAR
Unitatile de dezmemebrari detin obligatia sa elibereze documente justificative pentru componentele auto dezafectate care pot fi comercializate
Deci cu declaratie pe propia raspundere facuta la notar nu se poate??...Va multumesc
La I.T.P nu se verifica seria motor.
Obtineti document autentificat de provenienta a piesei de schimb=motorul,ulterior solicitati la RAR omologare+pansonare motor+completare cartea tehnica a autovehiculului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare motor cu unul identic S.V.K. S.V.K. Salut am 18 ani (detin permis de conducere) si un ford mondeo mk1 din 1995 cu un motor de 1.8 benzina 115 cai,motorul a fost schimbat cu unul identic (cod: ... (vezi toată discuția)
Am înlocuit motorul mașinii cu unul second hand cumpărat din italia. acum rar îmi cere adeverință de proveniență și n-am cum s-o obțin, ce e de făcut? lavinia_chechedi lavinia_chechedi Buna ziua.. am aproximativ 3 saptamana de cand ma bat cu birocrația asta din România .. in urma cu circa 6-7 ani , am schimbat motorului mașinii mele un ... (vezi toată discuția)
Schimbarea unui motor cu altul Danipas Danipas Daca schimb un motor de opel frontera dizel din anul 1992 cu alt motor de aceiasi capacitate dar din anul1993 trebuie da fac omologare la rar? (vezi toată discuția)