Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masini

buna ziua...am si eu o nelamurire...am un opel vectra b din 97.si din mai multe cauze am fost nevoit sa-i schimb motorul.Am pus tot un motor cu acelasi carecteristici.1.6 16V benzina,numai ca seria nu mai este aceeiasi...Problema e ca nu mi-a dat nici un act pe motor..si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a putea trece inspectia tehnica??Se poate cu o declaratie la notar pe propia raspundere ca motorul nu este furat si ca este cumparat din dezmembrari???daca mai trebuie ceva va rog sa-mi raspundeti..Va Multumesc
Obtineti de la unitatea/persoana care a pus la dispozitie document legal-in baza caruia solicitati omologare si pansonare la RAR
Unitatile de dezmemebrari detin obligatia sa elibereze documente justificative pentru componentele auto dezafectate care pot fi comercializate
Deci cu declaratie pe propia raspundere facuta la notar nu se poate??...Va multumesc
La I.T.P nu se verifica seria motor.
Obtineti document autentificat de provenienta a piesei de schimb=motorul,ulterior solicitati la RAR omologare+pansonare motor+completare cartea tehnica a autovehiculului