Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Casare cu rejudecare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Casare cu rejudecare

Bună ziua.
Am un proces în calitate de pârât având ca obiect -fond funciar-, la o judecătorie din MM. În primă instanţă acţiunea reclamantului a fost respinsă =D>
Reclamantul a declarat recurs prin care a cerut casarea cu rejudecarea fondului.
Tribunalul MM a admis recursul şi a dispus rejudecarea
Dosarul s-a reîntors la judecătorie iar instanţa i-a respins din nou acţiunea, cu drept de recurs
Reclamantul a declarat din nou recurs şi a cerut casarea cu rejudecare fondului
Tribunalul MM a admis recursul a casat din nou sentinţa şi a dispus rejudecarea fondului, urmând a se rejudeca din nou cauza pe fond
Întrebare:
Sunt posibile atâtea decizii de rejudecare în aceiaşi cauză ?
Este cumva un abuz din partea instanţei tribunalului de a casa cu trimitere la rejudecare de 2 ori ?
După a 3-a rejudecare, sentinţa se v-a da cu drept de recurs ?
Ce pot să intreprind pentru a nu se mai repeta o a 3-a rejudecare în cadrul acestei zone jurisdicţionale MM ? Pot solicita o strămutare ? Ce motiv aş putea invoca ?
Procesul durează de 4,5 ani :((
Gabriela Pintea, Consilier juridic
da instanta de recurs prin motivare caseaza sentinta de fond si da spre rejudecare de cate ori este nevoie pe motivele casarii iar instanta de fond judeca in prima faza limitele casarii ,pentru stramutare trebuie sa aveti probe solide pentru a cere la inalta curte stramutarea ! daca prin comisie aliatorie dosaru cade la acel complect de judecata care s-a pronuntat odata pe el faceti cerere de recuzare daca nu face judecatorul abtinere :D