Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

Buna seara, as dori sa stiu daca firma la care lucrez imi poate plati din salariul meu asigurarea de sanatate pentru unul din parinti care nu este asigurat.
Nu trebuie sa platiti nimic in plus. E suficinet sa dati o declaratie la locul de munca in care solicitati trecerea parintelui ca persoana aflata in intretinerea dvs. si coasigurat. Anexati la declaratia dvs. copia dupa actul de identitate al parintelui, copia dupa certificatul dvs. de nastere, o declaratie pe propria raspundere a parintelui ca nu are venituri.
Ca si coasigurat, parintele va putea beneficia de asigurarea dvs. de sanatate, fara a plati nimic in plus.