avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutati -ma sa merg in somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutati -ma sa merg in somaj

Am lucrat in ultimi 24 luni 23
am incetat un contract 01 01 2013 la care am lucrat 2 ani 1 luna de la ei adeverinta de somaj si ad de vechime
am inceput un contract 09 01 2013 -01 02 2013 de unde am sa iau decizia de somaj numai ca mi sa spus ca plata contributiilor pentru somaj nu se platesc decat in 25 02 2013 si atunci poate sa mi dea ad
Am dus ad. la somaj cu vechimea de 24 luni la care trebuiie sa astept pina in 25 02 2013 pentru a duce ad.de la ultimul loc de munca
CE trebuie sa fac pentru a primii somaj de la01 02 2013
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:19, 3 Februarie 2013
Ca sa primiti somaj de la data de 01.02.2013, trebuie sa depuneti actele la somaj in termen de 10 zile de la aceasta data ...ultima zi de depunere a actelor fiind 11.02.2013.
1. In adeverinta cu cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat6 ultimele 12 luni ci oricare 12 luni din cele 24 luni anterioare.

2. Asadar este valabila o adeverinta care sa nu cuprinda neparat si ultima luna liucrata.
daca nu este de la ultimul loc de munca pot merge in somaj
pot merge in somaj cu ad. de penultimul loc de muncasi cu decizia de la ultimul loc de munca
Trebuie ca decizia si adeverinta de vechime sa fie de la ultimul loc de munca ... adeverinta de vechime de la penultimul loc de munca nu va ajuta decat la stabilirea cotei procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare pentru calculul indemnizației de somaj.

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? cor980 cor980 buna ziua ma numesc florina pt prima data m-am angajat la o firma de patiserie pe data de 22-09-2010 pana la data de 31-12-2012 firma sa inchis incepand cu ... (vezi toată discuția)
Adeverinta stagiu de cotizare la somaj infolegi infolegi Ex: In cazul in care am lucrat la o societate 4 ani , si o 1 luna de zile la o alta societate fara intrerupere ! este obligatoriu sa prezint la AJOFM ... (vezi toată discuția)
Somaj Madalin89 Madalin89 Buna ziua, am si eu o problema am lucrat 12 luni din ultimele 24 in 2 locuri intr-un loc 5 luni iar in altul 7 , de la ultimul loc de munca am luat toate ... (vezi toată discuția)