Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutati -ma sa merg in somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutati -ma sa merg in somaj

Am lucrat in ultimi 24 luni 23
am incetat un contract 01 01 2013 la care am lucrat 2 ani 1 luna de la ei adeverinta de somaj si ad de vechime
am inceput un contract 09 01 2013 -01 02 2013 de unde am sa iau decizia de somaj numai ca mi sa spus ca plata contributiilor pentru somaj nu se platesc decat in 25 02 2013 si atunci poate sa mi dea ad
Am dus ad. la somaj cu vechimea de 24 luni la care trebuiie sa astept pina in 25 02 2013 pentru a duce ad.de la ultimul loc de munca
CE trebuie sa fac pentru a primii somaj de la01 02 2013
Ca sa primiti somaj de la data de 01.02.2013, trebuie sa depuneti actele la somaj in termen de 10 zile de la aceasta data ...ultima zi de depunere a actelor fiind 11.02.2013.
1. In adeverinta cu cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat6 ultimele 12 luni ci oricare 12 luni din cele 24 luni anterioare.

2. Asadar este valabila o adeverinta care sa nu cuprinda neparat si ultima luna liucrata.
daca nu este de la ultimul loc de munca pot merge in somaj
pot merge in somaj cu ad. de penultimul loc de muncasi cu decizia de la ultimul loc de munca
Trebuie ca decizia si adeverinta de vechime sa fie de la ultimul loc de munca ... adeverinta de vechime de la penultimul loc de munca nu va ajuta decat la stabilirea cotei procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare pentru calculul indemnizației de somaj.