Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Venituri la un club sportiv nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Venituri la un club sportiv nonprofit

VENITURILE LA UN CLUB SPORTIV CU CIF CU HOTARIRE JUDECATOREASCA (NON PROFIT),POT FI :DIN ;SPONSORIZARI,DONATI,ORGANIZARI DE COMPETITI SPORTIVE,DIVERSE LUCRARI PRESTATE DE SPORTIVI DE PARINTI SPORTIVILOR? Adym.
.
In general toate acestea pot constitui venituri dar unele sunt de natura economica pentru care se aplica urmatorul text din codul fiscal: "Conform art.15 din Codul Fiscal:
Organizatiile nonprofit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din activitati economice realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit. "
Trebuie sa detaliati ultima categorie de venituri .
Buna ziua,

O asociatie care are scop umanitar este obligata la declararea impozitului pe profit?
Am vazut in calendar ca se depune 101 pentru ONG
Declaratia 101 pentru ong se depune pana astazi si cu zero.
Chiar daca nu desfasoara activitati economice? Si nu a declarat in 010
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil