avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

daca am trimis prin posta convocarea pentru cercetarea disciplinara dar angajatul in cauza tot vine la lucru.....nu se suspenda contractul pe perioada cercetarii disciplinare?
Cel mai recent răspuns: c_marian85 , utilizator 10:51, 17 Februarie 2009
contractul se poate suspenda numai daca angajatorul doreste acest lucru.
daca salariatul nu se prezinta la convocare, puteti termina cercetarea disciplinara si fara prezentarea acestuia conf art.267 alin.3 din codul muncii
Suspendati CIM pe perioada cercetarii disciplinare prin decizie, in temeiul Codului muncii:
Art. 52.
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condiţiile legii
Pe perioada cercetarii disciplinare contractul individual de munca nu se suspenda de drept, ci doar din initiativa angajatorului. Daca dumneavoastra nu i-ati transmis salariatului odata cu convocarea si decizia de suspendare, salariatul este obligat sa se prezinte la munca. In caz contrar risca absente nemotivate.
Buna ziua!

Am si eu o intrebare referitoare la cercetarea disciplinara.
In cat timp de la demisie se poate convoca o comisie disciplinara?

Va multumesc.
multumesc frumos!

Alte discuții în legătură

Despre contract pe perioada determinata steluta2608steluta steluta2608steluta buna ziua as vrea si eu cateva informatii despre o problema ;sunt angajata pe perioada determinata acum o sapt am fost suspendata pt 2 sapt pt abateri ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie Raluca Gorun Raluca Gorun Buna ziua, Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul ... (vezi toată discuția)
Ancheta disciplinara dupa demisie? sim07 sim07 Buna ziua, Am o intrebare daca ma puteti ajuta. Are angajatorul dreptul de a incepe o ancheta disciplinara impotriva unui salariat care si-a depus deja ... (vezi toată discuția)