Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere

Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri mai mare de 65000 eur ce impozit va plati in 2013? Dar in 2014?
In mare parte este corect calculul.Trebuie sa aveti in vedere si alte mici contributii in plus,dar si faptul ca la profitul net obtinut,daca il distribuiti ca dividende, platiti si la acestea 16%.Daca va incadrati si in criteriile pentru microintreprindere,pare a fi in regula.
poate nu inteleg eu, dar era vorba despre impozit de 3% asupra incasarilor (ca microintreprindere) si nu de 16% asupra profitului.
iar dividendele nu sunt legate de actiuni, deci de S.A.?
Profitul net obtinut = (total venituri-total cheltuieli,inclusiv impozitul pe venituri microintreprindere de 3%). SRL are asociati sau asociat unic,ce detin parti sociale.Din profitul net se pot distribui dividende ,ca si la SA,deci dividendele nu sunt legate numai de actiuni ci si de partile sociale.La plata dividendelor se retine si plateste impozit de 16 %.
deci daca o societate nu se incadreaza la microintreprindere plateste 16% la profit si iar 16% la dividende?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
da evident...odata impozit pt profitul obtinut, iar cand distribuiti profitul net....pe dividende......iar platiti 16% impozit pe dividende persoane fizice!
cat despre micro, eu chiar in primul trimesctru, respectiv, martie 2013 am depasit plafonul si la finante mi-au zis sa nu mai depun nici 010 nici d 101pt luna ianuarie, sa raman in continuare la profit!