Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contor electric
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contor electric

ce se poate intampla daca la citirea unui contor electric se gaseste mai putin decat s-a factirat? adica s-a platit in plus cu , sa zicem,1000 kw.
Nimic se va adauga la urmatoarea factura ori se va emite o factura pe minus pana la egalizarea situatiei. Daca ati platit mai mult nu veti mai plati iar daca ati platit mai putin veti plati mai mult. Cel putin asa face ENELUL.
Cristian Raduta - Birou de Mediator, Mediator
ok,multumesc
Depinde de motivul care a determinat inregistrarea...sunt situatii in care se defecteaza aparatul
se poate verifeca daca inregistreaza facand citiri din ora in ora, si daca inregistreaza inseamna ca a fost o eroare de citire la acea facturare si situatia se reglementeaza la urmatoarea citire
daca la acest control de citire nu se face inregistrare, atunci se cere la ireb verificarea contorului
multumesc