Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract comodat

Buna seara.

Avem un contract de comodat care are ca obiect imprumutul unui utilaj. Contractul prevede ca reparatia capitala a utilajului este obligatia comodantului dar, din motive diverse, comodantul nu-si indeplineste aceasta obligatie. Legea interzice utilizarea utilajului fara efectuarea reparatiei capitale dar, desi comodantul nu-si indeplineste obligatia, comodatarul nu reziliaza contractul si utilizeaza in continuare utilajul.
Cine se face raspunzator in fata legii pentru orice accident care se poate intampla in timpul utilizarii utilajului?

Multumesc
Comodatarul, deoarece el a dat dispozitia ca acel utilaj sa fie folosit in conditii necorespunzatoare.

Pentru nerespectarea contractului poate actiona impotriva comodantului iar nu sa pune in pericol viata altora.
Cu siguranta comodatarul, nerespectarea contractului de catre comodant nu-l exonereaza pe primul de raspundere in caz de accident.
~ Conținut șters la cerere ~