avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare impozit pe profit

1. Daca la finele anului 2012, prin D.101/2012 societatea inregistraza impozit pe profit de recuperat, iar de 01.febr.2013 este obligata sa treaca la impozitarea pe veniturile micro 3%, mai poate recupera impozitul pe profit achitat in plus pentru anul 2012 ?
2. Periada fiscala pentru depunerea decontului de TVA D.300,pana acum a fost lunara. Ce se intampla de la 1 febr.2013, cand societatea prece la impozit pe venit micro 3% ? V-a depune D.300 trimestrial sau ramane la lunar?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 22:29, 8 Februarie 2013
ai impozit pe profit de recuperat,adica ai platit mai mult?
se poate fac ecompensare intre impozitul pe profit si cel de micro.in ceea ce priveste tva, trebuia sa treci la trimestru , depunand 010 cu tva le trimestru pana la 31.01.203
Nu va suparati ,dar nu inteleg raspunsul dvs.
Impropriu spus "am platit mai mult". Am platit impozit pentru primele trei trimestre din 2012 aferent profitului impozabil inregistrat la 30.09.2012. Dar in ultimul trimestru am avut pierdere astfel ca,efectuind calculul de impozit ptr.intreg anul 2012,clar iese impozit pe profit de recuperat.Voiam sa stiu daca exista vre-o reglementare (ptr.ca eu nu am vazut) ptr.societatile platitoare de impozit pe profit care sunt obligate sa treaca de la 1 febr.2013 la impozit pe venit micro si se afla in aceasta situatie. Isi mai poate recupera impozitul pe profit rezultat din pierderea pe trim.4?
In ce act normativ ati vazut d-vs.ca se poate face compensarea intre cele 2 impozite.
Referitor la TVA,nu sunt de acord cu d-vs. ca trebuia sa trec la trimestru de la 1 ianuarie 2013 cu depunere 010 pena la 31.01.2013,deoarece pentru luna ianuarie 2013 societatea este tot platitoare de impozit pe profit si cu TVA lunar, doar de la 1 febr.este obligata sa treaca la micro, cu depunere 010 pana la 25.martie 2012.Astfel ca voiam sa stiu daca in acest 010/25.3.2013,avand obligatia sa bifez luare in evidenta ca micro,trebuie (obligatoriu) sa trec la TVA trimestrial.
Perioada fiscala nu are nicoi legatura cu acei 3%, daca la finele anului 2012 aveati o CA ce nu depasea plafonului de 100.000 euro la cursul 4.4287, trebuia sa depuneti 010 pana la 31.01.2013 si treceati la tva trimestrial, perioada ce se respecta tot anul 2013.
In 2012 am trecut la perioada lunara pentru ca nu am mai indeplinit conditia deoarece am avut achizitie intracomunitara.La finele 2012 am CA sub 65.000 euro astfel ca de la 1 februarie trec la micro 3%.Asadar cum este cu perioada fiscala la TVA ? Este obligatoriu sa trec la trimestrial?
Daca ati avut achizitie intracomunitara in 2012, nu aveti obligatia sa treceti la trimestru.

Alte discuții în legătură

Declaratia 101 cod1 cod1 Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)
Declaratii vasilelacramioara vasilelacramioara ce declaratii depunem pentru ianuarie 2013 am cifra de afacerii la finele lui 2012 11200 lei tva este trimestrial , depun 112 dar 100 iar de la 01 ... (vezi toată discuția)