Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare impozit pe profit

1. Daca la finele anului 2012, prin D.101/2012 societatea inregistraza impozit pe profit de recuperat, iar de 01.febr.2013 este obligata sa treaca la impozitarea pe veniturile micro 3%, mai poate recupera impozitul pe profit achitat in plus pentru anul 2012 ?
2. Periada fiscala pentru depunerea decontului de TVA D.300,pana acum a fost lunara. Ce se intampla de la 1 febr.2013, cand societatea prece la impozit pe venit micro 3% ? V-a depune D.300 trimestrial sau ramane la lunar?
Multumesc.
deci
am inteles ca ati avut achizitie intracomunitara de bunuri,deci ramaneti la tva la luna. In ceea ce priveste impozitul pe profit,practic la sfarsit de an aveti in balanta impozit pe profit achitat in plus,ce poate fi compensat (fiind o suma achitata in plus la buget) cu alte datorii.Mergeti la finante, spuneti problema si o sa faceti o cerere prin care cereti compensarea cu alte datorii(impozit pe micro).
Va multumesc.M-am lamurit.Am sa fac o cerere de compensare la momentul potrivit.