avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare impozit pe profit

1. Daca la finele anului 2012, prin D.101/2012 societatea inregistraza impozit pe profit de recuperat, iar de 01.febr.2013 este obligata sa treaca la impozitarea pe veniturile micro 3%, mai poate recupera impozitul pe profit achitat in plus pentru anul 2012 ?
2. Periada fiscala pentru depunerea decontului de TVA D.300,pana acum a fost lunara. Ce se intampla de la 1 febr.2013, cand societatea prece la impozit pe venit micro 3% ? V-a depune D.300 trimestrial sau ramane la lunar?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 22:29, 8 Februarie 2013
deci
am inteles ca ati avut achizitie intracomunitara de bunuri,deci ramaneti la tva la luna. In ceea ce priveste impozitul pe profit,practic la sfarsit de an aveti in balanta impozit pe profit achitat in plus,ce poate fi compensat (fiind o suma achitata in plus la buget) cu alte datorii.Mergeti la finante, spuneti problema si o sa faceti o cerere prin care cereti compensarea cu alte datorii(impozit pe micro).
Va multumesc.M-am lamurit.Am sa fac o cerere de compensare la momentul potrivit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 101 cod1 cod1 Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)
Declaratii vasilelacramioara vasilelacramioara ce declaratii depunem pentru ianuarie 2013 am cifra de afacerii la finele lui 2012 11200 lei tva este trimestrial , depun 112 dar 100 iar de la 01 ... (vezi toată discuția)