Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pieton lovit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pieton lovit

Ce se poate face in urmatoarea situatie si care ar fi urmarile:
Un sofer a fost implicat intr-un accident rutier in felul urmator: la o trecere de pietoni soferul ce venea din contrasens a lovit un pieton arucandu-l pe masina soferului ce incetinise pentru a acorda prioritate.Soferul vinovat fuge (au fost martori),iar politia inca nu l-a gasit,aruncand acuzatii asupra soferului nevinovat.Victima e transportata la spital si va fi internata,nu parea a avea leziuni grave,ingrijiri primind chiar de la soferul nevinovat. Daca nu va fi gasit vinovatul ce se poate face? Ar fi vreo posibilitate de acuzare a soferului nevinovat?
As avea nevoie de o indrumare.
Va multumesc!
Nu sunt martori,eventual trebuie vazut daca in zona exista camere de filmat sau camere monitorizare trafic care au surprins momentul accidentului,persoana lovita este in stare de inconstienta sau nu stie de cine a fost lovita?
Victima este constienta si sustine varianta soferului nevinovat. Ceea ce ma mira e ca la fata locului nu s-au facut masuratori,oare in ce baza se poate dovedi vinovatia sau nevinovatia soferului fara probe? Soferului nevinovat i s-a retinut deja permisul si are dovada de circulatie.Victima are o lovitura puternica la umarul stang exact sensul de pe care a fost lovit de soferul fugar.
Din pacate nu s-au gasit camere in zona insa si oamenii din jur au sustinut de asemenea varianta soferului nevinovat.