Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... daca nu ma asigur pt. sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

daca nu ma asigur pt. sanatate?

1. Daca nu am absolut nicio sursa de venit si nu ma asigur pt. sanatate la stat(acel cass, sau cum ii zice), pot primi amenda de la Fisc, sau cum?(Am citit cate cava in legea sanatatii, dar nu zice nimic de "amenda")
2.Daca am venituri pot fi amendat daca nu ma asigur?
Va multumesc mult.
Nu se aplica amenda ci se percep majorari si penalitati de intarziere pentru cei care aveau obligatia achitarii contributiei si n-au achitat-o la termenele prevazute de lege. Nu amenda
ContSters98997, utilizator
In plus, daca nu aveti venituri si declaratia pe care o depuneti la AFP local de care apartineti reflecta acest lucru, atunci nu aveti obligatia platii CASS (insa exista obligativitatea asigurarii), intrucat CASS se calculeaza ca procent din veniturile incasate.