Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import marfa din India, vamuit in Slovenia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import marfa din India, vamuit in Slovenia

Buna seara,
Am importat marfuri din India, vama a avut loc in Slovenia de unde marfa a fost trasportata in Ungaria si de acolo in Romania.
Nu am platit TVA in vama (taxare inversa).este corect?
Intrebarea mea este: la ce curs (data) se inregistreaza marfa?cand a avut loc vama sau cand a facturat firma de speditie serviciile.
Va multumesc,
Gyongyos
la cursul cand a avut loc vama, faptul ca Slovenia a facut vamuirea si de acolo in Romania se face taxare inversa. Daca vama se facea in Romania, plateai TVA-ul in vama.