Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii microintreprindere,CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

microintreprindere,CAS

Daca la o microintreprindere nu mai exista obligativitatea de a avea cel putin un angajat (asa cum era prevazut anterior) cum isi poate plati totusi administratorul (sau asociatii) contributia la pensii si la sanatate ?

Buna seara,

In ce priveste asigurarile sociale(CAS), dobanditi calitatea de asigurat prin incheierea unui contract facultativ de asigurare.
Persoana care se poate asigura în baza contractului de asigurare sociala ([ link extern ] :
a)nu desfasoara activitate pe baza de contract individual de munca;
b)nu este functionar public;
c)nu desfasoara activitate într-o functie electiva;
d)nu este numita în cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
e)nu este membru cooperator într-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti;
f)nu beneficiaza de drepturi banesti ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj;
g)nu intra în categoriile de persoane obligate prin lege sa depuna declaratie de asigurare;
h)nu beneficiaza de prestatii de asigurari sociale în sistemul public de pensii;
i)nu este asigurata în alte sisteme de asigurari sociale, neintegrate sistemului public;
j)nu urmeaza cursurile de zi ale unei institutii de învatamânt universitar;
k)nu satisface serviciul militar obligatoriu.

In ce priveste asigurarile sociale de sanatate, in cazul in care nu obtineti niciun alt fel de venit, veti datora contributia de sanatate la valoarea veniturilor din dividende obtinute.
Mai multe informatii in acest sesn gasiti aici [ link extern ] .

Numai bine,