avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1241 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii microintreprindere,CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

microintreprindere,CAS


Daca la o microintreprindere nu mai exista obligativitatea de a avea cel putin un angajat (asa cum era prevazut anterior) cum isi poate plati totusi administratorul (sau asociatii) contributia la pensii si la sanatate ?

Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 21:07, 6 Februarie 2013
Buna seara,

In ce priveste asigurarile sociale(CAS), dobanditi calitatea de asigurat prin incheierea unui contract facultativ de asigurare.
Persoana care se poate asigura în baza contractului de asigurare sociala ([ link extern ] :
a)nu desfasoara activitate pe baza de contract individual de munca;
b)nu este functionar public;
c)nu desfasoara activitate într-o functie electiva;
d)nu este numita în cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
e)nu este membru cooperator într-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti;
f)nu beneficiaza de drepturi banesti ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj;
g)nu intra în categoriile de persoane obligate prin lege sa depuna declaratie de asigurare;
h)nu beneficiaza de prestatii de asigurari sociale în sistemul public de pensii;
i)nu este asigurata în alte sisteme de asigurari sociale, neintegrate sistemului public;
j)nu urmeaza cursurile de zi ale unei institutii de învatamânt universitar;
k)nu satisface serviciul militar obligatoriu.

In ce priveste asigurarile sociale de sanatate, in cazul in care nu obtineti niciun alt fel de venit, veti datora contributia de sanatate la valoarea veniturilor din dividende obtinute.
Mai multe informatii in acest sesn gasiti aici [ link extern ] .

Numai bine,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

concediul de maternitate nathalice nathalice Buna ziua, am o intrebare, daca o femeia naste in strainatate, se poate pierde indemnizatia de maternitate in tara? va multumesc si va doresc o zi ... (vezi toată discuția)
Cas pensionari cu conventie civila puicuta puicuta am un pensionar cu conventie civila, nu stiu daca trebuie sa calculez CAS? In declaratia 112, nu ma lasa sa nu ii calculez, am incercat dar imi da eroare. (vezi toată discuția)
Pensie de supravietuitor aaaalinuta aaaalinuta am si eu o intrebare, am o mama singura , cu o pensie de 410 Ron, tata meu a murit acum un an, se incadreaza in acea pensie de supravietuitor, specific ca ei ... (vezi toată discuția)