Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sulta

Buna seara, v-as ruga daca puteti sa ma ajutati :
in cadrul procesului de partaj mi s-a stabilit o sulta de 50,000 lei reprezentand 35% din valoarea unui imobil, pe care sunt trei uzufructuari, eu si fostul meu sot detinand doar nuda proprietate. Intrebarea mea este daca in cazul in care nu pot achita aceasta suma si se ajunge la executare silita, valoarea imobilului va fi mai mica , banii incasati prin executare se impart procentual conform hotararii judecatoresti?, deci el ramane cu 50,000 lei iar paguba ramane numai a mea? Ce se intampla cu uzufructuarii?
De asemenea hotararea judecatoreasca nu specifica termenul de achitare al sultei, cat timp pot amana plata acesteia?
Va multumesc.
MOKUSKA, utilizator