Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobil

In urma unui proces de partaj se atribuie un imobil evaluat la 26000 lei prietenei mele. Acesteia i se impune plata unei sulte de 13000 lei catre fostul sot.De la terminarea procesului se chinuie sa vanda imobilul la valoarea la care a fost evaluat si nu a reusit. A trecut cele 6 luni in care trebuia sa plateasca sulta si acum fostul sot a solicitat executarea silita. Deja prietena mea a primit somatia.In cazul vanzarii la licitatie a imobilului suma obtinuta se va imparti la 2 sau se va plati sulta si ce va ramane(daca va ramane) se va da prietenei mele? Ce se poate face pentru o impartire corecta a banilor rezultati in urma licitatiei?Va multumesc!
Titlul pus acum in executare este sentinta prin care bunul a fost atribuit doamnei si aceasta a fost obligata la plata sultei. Faptul ca bunul are o valoarea mai mica acum, nu poate fi imputat celeilalte parti. Asadar doamna va ramane cu suma rezultata din vanzare dupa ce se vor recupera sulta, eventuale sume rezultate din actualizarea creantei si cheltuilelile de executare avansate de domnul respectiv
Narcizaa, utilizator