Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin de identitate expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin de identitate expirat

Bunicii mele i s-a eliberat un buletin in anul 1968 pe care s-a mentionat ca expira in 1978. Acesta nu a fost preschimbat niciodata. Ce efect are acest lucru asupra tuturor documentelor pe care aceasta le-a semnat in tot acest timp?

Va multumesc!
Ce fel de documente a semnat bunica dvs?
La momentul semnarii acestora ,partile ,autoritatile nu au constatat ca documentul de identitate este expirat ?
Datele personale ale bunicii nu s-au schimbat (data nasterii, codul numeric personal etc.), in opinia mea faptul ca buletinul era expirat nu are nicio influenta.
de la simplu buletin de votare (stampilat) unde nu a vazut nimeni ca este expirat...pana la contracte de vanzare cumparare unde din nou notarul nu a observat ca este expirat...
Multumesc!

si totusi, nu ar trebui ca atunci cand semnezi un document, sa te legitimezi cu un act de identitate valabil ?!

[Editat - timp de 30 de minute de la postare puteti completa / corecta un mesaj, ne dorim sa nu publicati mesaje consecutive in acest interval. Multumesc]
Ares-3, moderator
Uitati ca se mai intampla :) Totusi, grija pentru ca actele de identitate sa fie in termen de valabilitate ar trebui sa fie in primul rand a titularului.
Ares-3, moderator
si se intampla de vreo 35 de ani :)