Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin de identitate expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin de identitate expirat

Bunicii mele i s-a eliberat un buletin in anul 1968 pe care s-a mentionat ca expira in 1978. Acesta nu a fost preschimbat niciodata. Ce efect are acest lucru asupra tuturor documentelor pe care aceasta le-a semnat in tot acest timp?

Va multumesc!
Vina apartine in mare parte titularului de act, dar si autoritatilor cu care aceasta a intrat in contact si care nu au sesizat acest lucru. Si nu a cautat-o nimeni de la evidenta persoanelor pe bunica in tot acest timp ? Teoretic orice act incheiat cu un document expirat nu ar trebui sa fie valabil, in sensul nerespectarii tuturor conditiilor de validitate. Bineinteles datele de identificare a persoanei sunt aceleasi. Probabil ca bunica are un buletin vechi pe care i s-a aplicat poza 2 si termenul este nelimitat, iar dvs. nu ati observat. Sunteti sigur/a ca v-ati uitat bine? Poate ca poza i s-a desprins dar trebuie sa figureze semnatura celor de la politie. Mergeti degraba cu bunicuta la serviciul de evidenta a persoanelor si trageti-o in poza, nu de alta dar e bine ca toti cetatenii sa fie pusi in legalitate cu acte de identitate. Si cine stie poate acolo veti constata ca are termenul la buletin nelimitat si va linistiti.
Justitiarul711, utilizator
Nu a cautat-o nimeni de la evidenta Populatiei. in ceea ce priveste cea de a 2a poza sa stiti ca nu este. Am zis ca poate aveti dreptate si nu am vazut eu, dar am luat la analizat fiecare pagina in parte, si singura mentiune este Grupa sanguina. In rest absolut nimic. Este trecuta data eliberarii si data pana la care este valabil. Asa ca singura optiune va fi sa merg la Politie si sa ii trag o poza :) Multumesc ptr timpul acordat.
Asa sa faceti cat mai repede.:)