Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un sfat va rog
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un sfat va rog

Buna seara, vreau si eu un sfat, in continuare va prezint cazul meu:
- In aprilie 2010, m-am angajat la o societate ca inginer (incadrare studii superioare) pe durata determinata (3 luni); dupa 3 luni societatea mi-a modificat contractul de munca pe durata nedeterminata in aceeasi functie si in acelasi departament;
- In ianuarie 2013, in urma deciziei consiliului de administratie al societatii, societatea mi-a comunicat in scris ca din februarie 2013 societatea se restructureaza/se reorganizeaza, si ca urmeaza ca de la 01.02.2013 sa nu mai fiu in departamentul de la inceput, ci intr-un alt departament creat; ca urmeaza sa mi se modifice fisa postului, deasemenea contractul individual de munca o sa se modifice conform actului additional.
La aceasta decizie a fost anexata noua fisa de post, prin care nu mai sunt incadrat cu studii superioare ci medii intr-un alt departament creat din 01.02.2013 si actul aditional la contractul individual de munca in care se consemneaza acest lucru (inclusiv salariul de incadrare minim 750 lei) dar la articolul 6 imi spune ca “prezentul act additional s-a incheiat in 2 exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte, si isi produce efectele incepand cu data de 09.03.2013 (???). Aici nu inteleg: in decizie mi se comunica in clar ca de la 01.02.2013 voi fi in alt departament incadrat cu studii medii, si cu un alt salariu, dar actul aditional la contractul de munca isi produce efect incepand cu data 09.03.2013. (am semnat si fisa post si actul additional …).
Acuma ... pe langa aceste acte mai era atasata si decizia de concediere, conform art 65, alin.1, si prin care imi spune incepand cu data de 04.02.2013, intru in preaviz 20 zile lucratoare, iar in data de 02.03.2013 contractul de munca cu societatea respectiva inceteaza.
Ce nu mai inteleg:
- Daca decizia de concediere e legala si ca in 02.03.2013 imi inceteaza contractul de munca cum ramane cu actul aditional care isi face efectul incepand cu 09.03.2013, ??? ma reangajeaza cu un act aditional la un contract de munca incheiat ??? e posibil ? (aici ma gandesc ca e o greseala !!!)
- In perioada de 01.02.2013 si 02.03.2013 cum ma plateste ? mentionez ca am semnat fisa postului si actul additional, prin care imi spune ca sunt incadrat cu studii medii si ca imi scade salariul corespunzator, (pana in 01.02.2013 am fost incadrat cu studii superioare).
- Daca pe ultimul fluturas pe care il primesc vad ca salariul de incadrare a scazut deoarece am fost incadrat pe o functie de studii medii, ii pot actiona in judecata pentru a ma platii conform noii grilei de salarizare pentru persoanele incadratate cu studii superioare, pentru perioada de mai sus, ? (presupun ca persoanele cu studii superioare nu pot avea acelasi salariu de incadrare cu persoanele incadrate cu studii medii), tinand cont si de actul aditional care isi face efect incepand cu 09.03.2013.
-Adica, la tribunal se poate obtine o decizie legala prin care se poate pastra incadrarea la studii superioare si in perioada 01.02.2013-02.03.2013 in ciuda deciziei si a fisei postului.
Multumesc! Nu stiu daca m-am facut prea bine inteles, astept un raspuns va rog, decizie are un termen de contestare la tribunal de 45 zile
- daca actul aditional se considera nul, se pastreaza incadrarea de pana acuma? si pentru perioada 01.02.2013-02.03.2013?