Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate anula concedierea in instanta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate anula concedierea in instanta?

buna ziua, cazul meu este urmatorul:
- lucrez la o societate comerciala incepand aprilie 2010, contract nedeterminat, studii superioare;
- am primit decizie pe 01.02.2013 ca incepand cu data de 01.02.2013 sunt trecut in alt departament dar incadrat cu studii medii si pe un alt post ce nu are legatura cu pregatirea profesionala sau cu ce am lucrat pana acuma (se poate ?); la aceasta decizie am primit noua fisa de post si actul aditional la cim, care la articolul 6 imi spune ca “prezentul act additional s-a incheiat in 2 exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte, si isi produce efectele incepand cu data de 09.03.2013 (??? chiar asa scrie).
- tot atasat acestei decizii am primit si notificarea/ preavizul de 20 zile lucratoare, deoarece firma se restructureaza/reorganizare, si mi se desface contractul de munca conform cu art. 65, alin.1, iar in data de 02.03.2013 se incheie contractul de munca (cum ramane cu actul aditional care isi face efectul dupa 09.03.2013 ???).
Va intreb:
- cum ma plateste in perioada preavizului, deorece nu exista alt act aditonal la cim pentru aceasta perioada ?
- se considera actul aditional si decizia de mutare in alt departament nul in cazul de fata?
- se poate anula decizia de concediere (la tribunal) ?, deoarece in aceasta decizie este specificat ca in perioada preavizului incepand cu 04.02.2013 sunt incadrat in noul departament, neexistind nici un act aditional la cim sa ateste asta;
- se poate revenii la starea initiala pana in 01.02.2013 si apoi sa se rescrie o noua notificare de concediere dar cu o incadrare coerspunzatoare?
Eu consider ca e un abuz.
Orice sfat este binevenit, multumesc!
1. actul aditional nu-si mai produce efectele , dara c.i.m. va inceta la data de 02.03.2013

2. pe perioada de prevaiz veti fi platit asa cum este prevazut in c.i.m.

3. instanta de judecata are posibilitatea de a anula decizia de concediere, in vazul in care contestatia dvs este fondata.
multumesc pentru raspuns.

dar daca se intampla urmatorul lucru:
1.- angajatorul in graba de a da afara, pe actul aditional de la CIM care mi l-a inmanat cu decizia de incadrare pe alta functie si alt salariu, in alt departament, a scris gresit data cu care incepe sa-si faca efect, ma gandesc ca in loc de 09.03.2013 trebuia sa fie 01.02.2013, si in consecinta el imi modifica salariul de incadrare (pentru studii medii) incepand de la 01.02.2013. - ce se poate intampla atunci ?

2.- am citit in codul muncii ca pt modificarea salariului de baza si a incadrarii pe alta functie este nevoie de acordul celor 2 parti, art 41.(1) si (3); - ce se intampla daca eu refuz semnarea acestui act?

3. conform art. 17. (1) (2) si (3) , angajatorul este nevoit sa ma anunte de modificarile din CIM, cum am primit decizia de incadrare pe alt post si actul aditional probabil gresit completat cu data 09.03.2012; - se poate invoca art. 19 ?
1. este problema acestuia , actul aditional isi va produce efectele incepand cu data de 09.03.2013 , daca intretimp nu inceteaza c.i.m.

2. nesemnarea actului aditional, inseamna ca acesta nu-si va produce efectele pentru care se doreste a fi incheiat ...

3. nu aveti cum sa invocati art.19 C.mun. chiar daca ar fi vorba despre un act aditional gresit completat ...
multumesc.
ma scuzi dar nu am fost eu atent cand am citit deciziile, oridinea este urmatoare:
- am primit in data de 01.02.2013, decizia de incadrare pe un post, in alt departament, fisa postului si actul aditional prin care care isi face efect cu data de 09.03.2013
(mentionez ca in decizie apare data de incadrare incepand cu data de 01.02.2013 iar pe actul aditional apare incepand cu 09.03.2013);
- am primit in data de 04.02.2013, o notificare prin care mi se spune ca intru in preaviz de 20 zile, conform art.65 (1) codul muncii, iar pe 02.03.2013 imi inceteaza CIM;

Ce am inteles eu:
- intrucat actul aditional dat impreuna cu decizia de incadrare in data de 01.02.2013, isi face efectul incepand cu data de 09.03.2013, si ca pe decizia de concediere apare ca sunt mutat in alt departament, in perioada de preaviz eu sunt incadrat cu studii superioare si acelasi salariu ca si pana acuma, conform actelor aditionale anterioare din CIM. Este corect ?
- daca angajatorul incepand cu 01.02.2013 imi opereaza in CIM, un alt salariu si incadrarea anuntata in decizia din 01.02.2013, inseamna ca au facut "o ilegalitate" si au incalcat art.17 (3) (5) si automat art.19, art. 41 (1) (3). Este corect ? (ma refer stric perioada de la 01.02.2013 si perioada preavizului)
- in acest caz pot face o sesizare catre ITM respectiv catre instantele judiciare (art. 269)? si sa invoc art. 266, art. 268 (c) sau chiar anularea deciziei de incadrare si repunerea partilor in situatia anterioara deciziei de incadrare pentru a ma putea incadra corect si de a reface actul aditional dat. Se poate ? (pentru cazul in care CIM se va incheia la 02.03.2013 si ca mi-a operat ilegal incadrarea si salariul in perioada 01.02.2013-02.03.2013);

- daca s-ar obtine o repunere a partilor in situatia anterioara deciziei de incadrare si angajatorul imi va da dedizia de incadrare si actul aditional corect completat incepand cu 01.02.2013, iar apoi imi va da prezvizul de concediere incepand cu 04.02.2013, se poate anula decizia de concediere ? (explicatia la care ma gandesc ar fi: odaca ce m-a incadrat pe un alt post, alta functie, un alt salariu si o alta fisa de post incepand cu 01.02.2013, preavizul care isi face efect incepand 04.02.2013 este nul, deoarece in preaviz este mentionat doar ca postul si incadrarea anterioara se desfiinteaza, nu si incadrarea si postul pe care mi l-au dat incepand cu 01.02.2013). E corecta logica?

multumesc inca odata
1. Modificarea unilaterala a c.i.m. nu este posibila decat in anumite situații prevazute de cdul Muncii... in acest sens, trebuie atacata in instanta decizia de modificare unilaterala a c.i.m.

2. actul aditional nu are niciune efect juridic, daca rapostul de munca inceteaza pe data de 04.03.2013 , iar actul isi produce efecte incepand cu data de 09.03.2013.

3. atata timp cat cele doua acte nu sunt revocate - decizia si actul aditional - ele sunt perfecta valabile pana la proba contrara.

4. ITM-ul nu are nicio competenta in ceea ce priveste stabilirea legalitatii actelor emise de catre angajator sau a actelor incheiate de catre acesta cu salariatii.

5. Decizia de concediere se poate anula in instanta de judecata ...

6. Puteti vorbi cu angajatorul despre efectele celor doua acte ... unul cu 01.02.2013 si altul cu 09.03.2013 ...