Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile amortizare

Buna ziua
In contul 2131 am utilaje in valoare de 30.000 lei amortizate integral, astfel in contul 2813 am amortizare 30.000 lei, raman aceste conturi cu sold sau trebuie sa efectuez inregistrarea 2813 = 2131, Utilajele sunt functionale si se lucreaza cu ele in continuare.
Multumesc
Buna ziua,

Nota contabila respectiva se face numai la scoaterea din evindenta a mijloacelor fixe respective. Cata vreme functioneaza, el raman in evidenta contabila ca elemente ale patrimoniului societatii.

Numai bine,