avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile amortizare

Buna ziua
In contul 2131 am utilaje in valoare de 30.000 lei amortizate integral, astfel in contul 2813 am amortizare 30.000 lei, raman aceste conturi cu sold sau trebuie sa efectuez inregistrarea 2813 = 2131, Utilajele sunt functionale si se lucreaza cu ele in continuare.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 11:42, 7 Februarie 2013
Buna ziua,

Nota contabila respectiva se face numai la scoaterea din evindenta a mijloacelor fixe respective. Cata vreme functioneaza, el raman in evidenta contabila ca elemente ale patrimoniului societatii.

Numai bine,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate miutaradu miutaradu ce nota contabila se face la amortizarea totala a unui utilaj(de exemplu masini de cusut) mentionez ca ele functioneaza in continuare (vezi toată discuția)
Monografie contabila utilaj amortizat integral FSimona FSimona Buna ziua. Sunt in urmatoarea situatie: in luna ian. 2014 se amortizeaza integral un utilaj pe care firma il va utiliza in continuare in procesul de ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila contract de novatie denisa2011 denisa2011 Buna ziua, Am un contract de novatie, ce note contabile trebuie sa fac? 167 = credit 26592.92 lei 2133 = debit 47812.41 lei 2813 = credit 14941.35 lei Va rog ... (vezi toată discuția)