avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decont diurna externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decont diurna externa

Stiti cumva care este termenul de plata al diurnei pentru activitati desfasurate in strainatate? Exista vreun termen general?

Actul normativ care reglementeaza aceste diurne este HG 518/1995, dar este specificat doar faptul ca aceasta se ridica in avans.
In cazul in care nu am facut-o, angajatorul (institutie bugetara) are dreptul sa nu-mi mai efectueze plata diurnei? #-o

Alte discuții în legătură

Diurna sau cum sa o numesc? puprazvan puprazvan Buna seara. As vrea sa stiu in codul muncii si mai exact la care lege sau daca exista o lege prin care codul muncii obliga daca pot spune asa o societate ... (vezi toată discuția)
Diurna externa VIRGIL31 VIRGIL31 Buna ziua. Am si eu o nelamuriere. In cazul in care un salariat cu CIM incheiat in Romania, din transporturi, cu functia de sofer, lucreaza in afara tarii, in ... (vezi toată discuția)
Diurna externa ContSters232985 ContSters232985 Buna ziua, Cat este diurna pt. un muncitor necalificat care este angajat cu contract de munca in Romania dar care lucreaza in Franta, cu toate autorizatiile ... (vezi toată discuția)