Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

In data de 15/06/2011 am depua la CTP Constanta o adeverinta eliberata de la societatea in care am lucrat, in care se adevereste ca am lucrat in grupa a-1-a de munca in perioada 18-03-1969 pana la 16-09-1974 in procent de 100% conform nominalizarii efectuate prin Decizianr.99/15/05/1990 de aplicare a ordinului 50/1990 si Ord.125/1990! Dupa multe rugaminti si telefoane la CTP Constanta, am primit decizia265163 din 30 ianuarie 2013 in care se precizeaza: Se respinge cerea de recalculare a drepturilor de pensie intrucat temeiul legal invocat in adeverinta nr.13472/05/05/2011 privind acordarea grupei superioare de munca nu este opozabil unitatii in care s-a desfasurat activitatea.Ce mai pot face in aceasta situatie!

Mergeti la firma care a emis adeverinta, cu raspunsul casei de pensii si solicitati lamuriri suplimentare.
In decizia respectiva, emisa de catre firma trebuia sa se mentioneze, anexa si pozitia din ordinul nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare in data de 31.08.1994 si difuzat de catre ministerul muncii la toate inspectoratele teritoriale si casele de pensii judetene, respectiv la firmele interesate.
In baza deciziei, firma trebuia sa nominalizeze personalul incadrat in grupe de munca, pe locuri de munca/ posturi de lucru, meserii, activitati. Lista se trimitea la ITM, pentru avizare, incepand cu anul 2001.
Firma trebuia sa plateasca la casa de pensii, CAS corespunzator numarului de lucratori incadrati in grupe de munca.
Adeverinta trebuia emisa de catre firma cu respectarea prevederilor Ordinul MMFES nr. 590/ 15.09.2008 - procedura privind modul de intocmire si eliberare a adeverintelor prin care se atesta activitatea desfasurata in locuri de munca incadrate in grupa I si/ sau II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 01.04.2001, necesare stabilirii si/ sau moficarii drepturilor de pensie.
Pentru conditii speciale/ conditii deosebite, adeverinta emisa de catre firma trebuie sa respecte modelul din anexa la Legea pensiilor publice, nr. 263/ 2010.
Va multumesc pentru indrumari dar astazi am primit de la CTP Constanta o noua instiintare in caremi se aduce la cunostinta ca s-a revizuit rezolutia din 30.01.2013 si mi-au acordat anticipat sporul de 2 ani si 6 luni la vechime si automat un procent la punctul de pensie incepand cu 01.97.2011! Nelamurirea mea este ca nu mi s-a redus varsta de pensionare (eu fiind pensionat medical), acum ajungand la un stagiu de 38 ani de cotizare!Am luat hotararea de a cere o audienta la CTPConstanta!
2 luni si 6 luni este stagiul aferent(perioada suplimentara la vechimea in munca)6 luni la 1 an.

Pentru 5 ani de grupa I- a nu se reducere varsta standard de pensionare.Pentru 6 ani se reduce cu 1 an.
Multumesc pentru amabilitatea d-voastra!