Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Raport Curtea de Conturi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Raport Curtea de Conturi

Buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti daca se poate sa cer la Primarie un Raport al Curtii de Conturi sau trebuie sa ma adresesez direct Curtii de Conturi. Sau aceste date nu sunt publice?
Va multumesc
Cred ca va referiti la un raport intocmit in urma unui control efectuat de catre Curtea de Conturi, situatie in care aveti dreptul de a lua la cunostinta de cuprinsul unui astfel de raport, NUMAI DACA VA PRIVESTE ( adica se refera la Dvs in mod personal) -situatie in care prin grija Curtii de Conturi raportul vi se comunica. In alta situatie nu vi se vor comunica astfel de informatii.
depinde CE ANUME CERETI LA CURTEA DE CONTURI; curtea de conturi a Romaniei, nu este foarte deschisa cetatenilor decit daca vreti sa faceti declaratii pe baza carora CURTEA sa deschida anchete, iar ca sa va explice anumite cifre nu cred ca o va face: TOATE PRIMARIILE AR FI IN OBLIGATIA SA FACA O TRANSPARENTA A CIFRELOR, ADICA A FOLOSIRII BUGETULUI IN TOATE DIRECTIILE FOLOSITE, si normal ar fi sa nu aveti nevoie sa intrebati orice ar fi acea infromatie de care aveti nevoie...

CURTEA DE CONTURI TREBUIE SA LUCREZE MINA IN MINA CU PRIMARIILE SI CU IMPOZITELE;

DUPA LEGE- codul finantelor si codul fiscal ASTA TREBUIE SA FIE CURTEA DE CONTURI. DOAR CA ACTIVITATILE SALE SINT DESTUL DE INCILCITE (pentru ca oamenii si aici vorbesc despre cetateni - au grija sa faca complexa viata financiara si cea fiscala- prin tot felul de abateri de la lege) ;

de aceea ar trebuii ca cetatnii sa participe la PROPUNEREA LEGILOR SI SA LE DEZBATA SA LE DISCUTE IMPREUNA CU TOTI CEI CE SINT LA PUTERE SI INDREPTATITI SA SE OCUPE DE ELE...
CEA MAI BUNA SOCIETATE ESTE CEA IN CARE CETATENII PARITICPA DIRECT LA PROPUNEREA LEGISLATIEI, LA CONCEPEREA LEGILOR(adica la punerea legilor in forma sub care vor fi aplicate si sa reiasa din ele etica si indeplinirea misiunii de a servi necesitatile reale ale poporului) SI LA APLICAREA LOR CORECTA SI MAI ALES FARA ABATERI;

de aceea ar trebuii sa avem conducatori CINSTITI PINA LA MADUVA OASELOR, sa nu fie sarlatani si sa nu se uite la binele lor personal ci NUMAI SI NUMAI LA BINELE POPORULUI... UN CONDUCATOR TREBUIE SA FIE SERVITORUL POPORULUI CARE SA LUCREZE NUMAI PENTRU BINELE SI BUNASTARE A POPORULUI... RESTUL TREBUIE PUS DEOPARTE ...

sau ca spuma de la supa trebuie ARUNCATI intr un ungher unde sa fie obligati sa traiasca pentru vecinii lor ;

va rog ROMANI TREZITI VA SI NU VA LASATI CALCATI IN PICIOARE;

BINELE VIETII VOASTRE DEPINDE NUMAI DE VOI SI DE CUM REACTIONATI LA ORICE DIN VIATA PENTRU CA SE STIE CA TOTUL ESTE POLITIC... CA BETI APA SAU CA MINCATI SAU CA LUATI CUVINTUL SAU CA NU LUATI CUVINTUL ESTE ""EFECTUL"" CE VINE DE LA ""CAUZA"" CE ESTE ATITUDINEA VOASTRA...

regionalizarea este germanizarea europei...
LUMINA IUBIRE SI CONSTIINTA!

Noi am facut o cerere de deschidere de rol fiscal cu cca 1 an jumatate in urma . Pt ca nu eliberasera Titlul de Proprietate ne-au spus ca nu ne pot deschide acest rol . Totusi, ne-am trezit acum cu impozit calculat si majorari. Un angajat din Primarie, neoficial , ne-a spus ca in urma controlului Curtii de Conturi au deschis acest rol. De aceea doream sa vedem Raportul . E normal sa se intample asa ceva (sa calculeze retroactiv fara ca noi sa stim si sa fim anuntati de nimic?) E posibil ca un astfel de lucru sa se intample dar sa nu apara in raportul facut de Curtea de Conturi?
Multumesc
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?