Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul cote
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul cote

Buna ziua.
As dori sa stiu si eu daca este legal sa treci la cotele de intretinere proprietarii care sunt plecati cu cerere de scoatere si si-au inchiriat garsoniera,apartamentul(gen 2-1,,,4-2 s.a.)?
Trebuie ca locatarul/chiriasul sa aibe contract de inchiriere sau nu?
Nicidecum, e o brambureala.
Legea spune clar: persoanele care lipsesc din imobil cel putin 15 zile, vor fi scutite de la cheltuielile care se repartizeaza pe numar de persoane, adica cota de gaze, salubritate si curent electric.
Celelalte cheltuieli care se repartizeaza pe cota-parte indiviza se platesc la nivel de apartament dupa suprafata acestuia, indiferent ca apartamentul este locuit sau nu.
Nu exista cote platite pe jumatate. Asa ceva nu este prevazut in lege.
Cotele de intretinere nu se pun pe liste in functie de contractele de inchiriere. Nici asta nu este prevazut in lege, iar pe ea nu are de ce s-o intereseze contractele de inchiriere, acte intocmite intre proprietar si chirias. Asociatia nu este parte in acest contract. Proprietarul este obligat sa declare numarul de persoane care locuiesc in apartament si cu asta basta.

Salariile si cheltuielile administrative se repartizeaza pe cota-parte indiviza, nicidecum pe numar de persoane.

HG 1588/2007 reglementeaza cum se repartizeaza diferitele utilitati si cheltuieli ale asociatiei.
elga50, moderator