Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata asociatie locatari

buna ziua,
Am o camera de camin (proprietate personala) cu baie si bucatarie la comun in Brasov ,nu locuiesc acolo de 10 ani e inchisa dar imi vine lunar sa platesc asociatia de locatari (consum curent la comun ,cheltuieli administrative etc.) pot sa fiu scutit de plata acestor cheltuieli intrucat nu locuiesc acolo?
va multumesc
Conform norme in vigoare,proprietarul unui apartament situat in imobil de locuit in comun,
chiar daca nu este locuit,ii revine obligatia lunara sa achite cote parti comune
Toate cheltuielile care se repartizeaza pe cota-parte indiviza se platesc indiferent daca locuiti sau nu in apartament, nu platiti cele pe numarul de persoane.
Aveti varianta inchirierii acelui apartament si atunci va plati intretinerea chiriasul, iar dumneavoastra incasati ceva bani, in 10 ani se adunau....