Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Servicii de intermediere pentru servicii de consultanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Servicii de intermediere pentru servicii de consultanta

Buna ziua,
Am o societate ce furnizeaza servicii de consultanta financiara si operationala. Doresc sa angajez un colaborator care sa intermedieze contracte cu potentiali clienti. El doar va promova serviciile mele catre terti, dar nu va avea dresptul sa semneze contracte. Doresc sa ii platesc un comision fix din valoarea facturilor incasate de societatea mea de la clientii pe care i-a adus, facturi care pot veni pe o perioada mai lunga (in cazul in care voi semna cu tertii contracte cu plati periodice). Activitatea nu va fi normata si nu va avea obligativitatea unui anumit program de lucru.
Ce contract de colaborare ar trebui sa inchei cu acesta: conventie civila, contract de comision sau contract de intermediere. Ce taxe vor fi datorate statului (de catre firma si de colaborator) in urma platii unor sume facute pe baza acestui contract?
Multumesc.
Contract de comision