Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschidere PFA

Buna seara.

Anul trecut am incheiat un contract de intretinere intre mine si bunica mea prin care ea mi-a cedat apartamentul in schimbul ingrijirii ei.In CF sunt trecut eu cu cota de 100% dar apar clauzele de intretinere si de uzufruct viager.Intrebarea mea este: imi pot deschide PFA fara acordul ei sau este necesar un contract intre mine si bunica mea ?

Multumesc.
Acordul bunicii este necesar deorece ea beneficiaza de uzufruct.
Acordul trebuie dat prin notariat sau se poate face un contract de comodat sub semnatura privata ? In cazul in care se poate face contract de comodat sub semnatra privata , trebuie facut doar intre PFA si bunica mea sau sunt necesare doua contracte : PFA - bunica ,
Pfa - mine? Multumesc
lyteon, utilizator
Un singur contract sub semnatura privata : PFA - bunica.