Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesorale

Daca parintii nu au succesiunea facuta, si au platit de peste 35 de ani taxe si impozite, in caz de deces al parintilor noi urmasii ce drept avem?
Inteleg ca parintii nu au dezbatut succesiunea autorilor lor?!
Dupa decesul acestora, va trebui sa solicitati deschiderea tuturor succesiunilor
si au drept si fratii parintilor?
Depinde de situatie, daca imi dati mai multe amanunte, va pot da un punct de vedere
Tata mai are frati, insa pamantul si casa parintilor lui au fost trecute la el in rol si plateste impozit de peste 30 de ani
Stimat forumist,

În ceea ce privește succesiunea tatălui dvs, dvs moșteniți cât lasă acesta.

Problema se pune, însă, ce drepturi are tatăl dvs.

Ca punct de plecare, nu contează neapărat dacă doar tatăl a plătit impozitele, deoarece între coindivizari - ca exemplu - nu se poate invoca uzucapiunea.

Totuși, dacă unchii dvs nu au făcut acte de acceptate expresă/tacită a succesiunii bunicilor dvs - părinții lor și ai tatălui dvs - se poate argumenta o potențială calitate de acceptant al tatălui dvs și neacceptanți ai unchilor. Practic unchii au un drept succesoral, drept care poate fi contracarat prin neacceptare.

Problema nu este chiar simplă, și poate nu ar fi rău să consultați un avocat pentru a o lămuri.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator