avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imputernicit cont bancar al parintilor- pot fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imputernicit cont bancar al parintilor- pot fi considerati banii depusi bun comun?

in cazul in care sunt imputernicita pentru un cont bancar al parintilor si divortez acei bani sunt considerati bun comun? (dea cursul timpului am alimentat acel depozit chiar si in timpul casatoriei)
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 19:23, 9 Februarie 2013
Daca titulari ai contului bancar sunt parintii, atunci banii din acel cont sunt ai parintilor.

Sotul dvs va tb sa dovedeasca in procesul de partaj ca acel cont a fost in realitate alimentat din banii comuni ai dvs cu dansul.
Banii din acel cont sunt ai parintilor, nici macar ai dumneavoastra nu sunt.Nu au cum fi bun comun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regimul depozitelor comune micheller micheller ce regim au la partaj depozitele comune constituite de soti in timpul casatoriei (numaii unul e titular si celalalt imputernicit si numai titularul are ... (vezi toată discuția)
Partaj irinavasiliu irinavasiliu In cazul in care sotul a contractat singur un credit cu garantie imobiliara, iar ulterior (peste 3 ani) a ramas fara servici, a cerut refinantare, iar banca a ... (vezi toată discuția)
Depozit bancar ContSters201565 ContSters201565 In timpul casatoriei, fratele meu ma ajuta cu bani. De cateva ori pe an imi alimenta contul meu personal cu diferite sume de bani. Am extrasele de cont care ... (vezi toată discuția)