Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Depozit bancar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Depozit bancar

In timpul casatoriei, fratele meu ma ajuta cu bani. De cateva ori pe an imi alimenta contul meu personal cu diferite sume de bani. Am extrasele de cont care dovedesc acest lucru. Eu am constituit depozite in valuta in care eu eram titular de cont iar fratele imputernicit. Inainte de a introduce actiunea de divort, am retras toti banii din banca. Fostul sot nu stie exact ce suma de bani aveam eu in banca, dar e hotarat ca la partaj sa ceara instantei sa imparta cu mine acea suma de bani.
E posibil sa obtina extrase de la banca cu ajutorul instantei? Nu e drept. El nu numai ca nu a pus nici-un ban in acel cont, dar nici macar nu stie ce suma era acolo.

Multumesc frumos
in cadrul procesului de partaj, instanta are posibilitatea legala sa solicite bancii a prezenta si extrasele de cont.Dvs va trebui sa aratati in concreto instantei faptul ca o parte din respectivele sume de bani proveneau din alte surse(din din cele comune), si ca nu fac parte din comunitatea matrimoniala de bunurisupuse partajului.