Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta pe fond poate fi irevocabila?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta pe fond poate fi irevocabila?

Sentinta data pe fond poate fi irevocabila?
O hotarare data de instanta de fond poate deveni irevocabila doar in situatia in care nu s-a uzitat de calea de atac prevazuta de lege, in termenul legal. Orice hotarare are cel putin o cale de atac, conform principiului controlului judiciar. Astfel, unele hotarari pot fi atacate atat cu apel, cat si cu recurs, altele putand fi atacate doar cu recurs. Cu stima.
Da, sentinţa pronunţată de prima instanţă poate fi irevocabilă însă numai într-un singur caz, cel al litigiilor având ca obiect amendă contravenţională aplicată în baza Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.

Începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 202/2010, au existat trei situaţii în care hotărârile pronunţate de instanţele de fond erau definitive şi irevocabile, astfel:
- în litigiile având ca obiect amendă contravenţională aplicată în baza OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Prevederea din OUG nr. 195/2002 a fost declarată neconstituţională prin Decizia nr. 500/15.05.2012.
- în litigiile având ca obiect plata unei sume de bani de până la 2000 lei inclusiv [art. 1, pct. 1^1 şi art. 299, alin. (1^1) Cod procedură civilă]. Prevederile au fost declarate neconstituţionale prin Decizia nr. 967/20.11.2012 şi au fost abrogate prin OUG nr. 4/2013.
- în litigiile având ca obiect amendă contravenţională aplicată în baza Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice (art. 8, alin. 2). Din ceea ce ştiu eu, prevederea este în vigoare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic