avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rutiera si suspendarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rutiera si suspendarea permisului de conducere

Am primit amenda 1125 lei si mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile pentru depasirea vitezei legale.
Am depus contestatie in care am cerut judecatorului schimbarea amenzii in avertisment si anularea suspendarii permisului.
Totusi am achitat amenda 338lei in 48 h, pentru a nu imi asuma riscul de a plati 1125 lei daca pierd procesul.

Intrebarea este: daca judecatorul schimba amenda in avertisment mai pot recupera cei 338 lei?
Cel mai recent răspuns: ROXYMARIC , utilizator 08:54, 11 Februarie 2013
daca ati primit o amenda de 1125 lei corespunzatoare ptr 15 pct amenda de ce ati achitat doar 338 lei, adica 1/2 ptr 9 pct amenda?
ptr depasirea vitezei cu peste 50 km /h nu prea cred ca veti beneficia de anularea suspendarii si obtinerea unui avertisment. in orice caz, daca se admite plangerea veti putea recupera banii.
am platit jumatate din minimul special al amenzii ( 665lei),
asa spune legea ca se plateste in 48h, nu jumatate din amenda aplicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pt permis expirat se da direct amenda sau ar trebui sa se de-a un avertisment? Pascal.grup Pascal.grup Am fost oprit pt depasirea limitei de veteza,am avut 82 km in localitate. La contolul documentelor sa constatat ca am permisul expirat. Pt depasirea vitezei ... (vezi toată discuția)
Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. ce șanse de reușită ar avea contestarea pv? eduard1987 eduard1987 Buna ziua Am primit o amenda auto ptr depasirea vitezei legale pe un tronson de drum cu 70km/h limita. Amenda este pentru viteza de 86km/h, scrisa si in PV ... (vezi toată discuția)
Suspendare drept conducere auto victoriatofan victoriatofan Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc ... (vezi toată discuția)