Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare marfa sub pret de achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare marfa sub pret de achizitie

buna ziua, as dorii sa stiu daca am dreptul legal sa vand marfa intrata in firma la pret mai mic decat cel de intrare si in ce conditii ?
Ca si regula generala, vanzarea sub costul de achizitie sau productie este interzisa de art. 17 din OG 99/2000 privind comecializarea produselor pe piata. Totusi, acest act normativ defineste posibilitatile de vanzare sub costuri cu respectarea anumitor proceduri prevazute de aceasta.
In esenta, sunt posibile urmatoarele situatii:
- vanzari de lichidare;
- vanzari de soldare;
- vanzari efectuate in structuri de vanzare denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica;
- vanzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vandute in conditii comerciale normale (Sunt considerate produse destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale produsele care se comercializează cu ocazia unor sărbători, cum ar fi, dar fără a se limita la: jucării tematice, globuri, ornamente sau artificii, pentru pomul de Crăciun; mărţişoare sau alte produse personalizate pentru ziua de 1 Martie sau 8 Martie; iepuraşi şi ouă de ciocolată sau alte produse specifice sărbătorilor de Paşti şi alte asemenea cazuri ori cu prilejul unor manifestări culturale, expoziţionale sau sportive, cum ar fi, dar fără a se limita la: confecţii şi tricotaje inscripţionate cu diverse înscrisuri şi/sau însemne care fac referire la acea manifestare.):
- vanzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute (produsele agroalimentare şi produsele horticole, inclusiv seminţe, atunci când acestea sunt ameninţate de o alterare rapidă datorită apropierii datei de depăşire a termenului de valabilitate sau, după caz, a datei durabilităţii minimale, precum şi produsele agroalimentare perisabile, cum ar fi, dar fără a se limita la: carne şi preparate din carne, peşte şi fructe de mare, lapte şi preparate din lapte, unt, ouă, produse de cofetărie-patiserie şi preparate culinare care necesită păstrarea în vitrine, alte spaţii frigorifice sau sisteme de climatizare, a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate datorită defectării din cauze obiective, independente de voinţa comerciantului sau a personalului din structura de vânzare respectivă, a spaţiilor frigorifice în care acestea sunt păstrate; unele produse nealimentare, cum ar fi, dar fără să se limiteze la: lacuri şi vopsele, atunci când acestea sunt susceptibile de o deteriorare rapidă datorită apropierii datei de depăşire a termenului de valabilitate);
- vanzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pana la limita termenului de valabilitate; (produsele agroalimentare şi produsele horticole, inclusiv seminţe, atunci când acestea sunt ameninţate de o alterare rapidă datorită apropierii datei de depăşire a termenului de valabilitate sau, după caz, a datei durabilităţii minimale, precum şi produsele agroalimentare perisabile, cum ar fi, dar fără a se limita la: carne şi preparate din carne, peşte şi fructe de mare, lapte şi preparate din lapte, unt, ouă, produse de cofetărie-patiserie şi preparate culinare care necesită păstrarea în vitrine, alte spaţii frigorifice sau sisteme de climatizare, a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate datorită defectării din cauze obiective, independente de voinţa comerciantului sau a personalului din structura de vânzare respectivă, a spaţiilor frigorifice în care acestea sunt păstrate; unele produse nealimentare, cum ar fi, dar fără să se limiteze la: lacuri şi vopsele, atunci când acestea sunt susceptibile de o deteriorare rapidă datorită apropierii datei de depăşire a termenului de valabilitate);
- vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalţi comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurenţial;
- vanzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat.
Pentru fiecare din acestea sunt prevazute proceduri diferite si perioade diferite in an cand pot fi aplicate. Cateva dintre documentele prevazute de ordonanta necesare pentru bunurile care vor fi vandute sub costuri sunt: documente justificative privind intrarea in patrimoniu, notificare depusa la primaria de unde apartine societatea/punctul de lucru, documente ce atesta efectuarea platilor catre furnizorii bunurilor.
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
multumesc frumos, mai am o intrebare : ce se poate face in cazul in care stocul contabil este mai mare decat stocul de marfa existent si tva ul nu a fost platit le ce s-a vandut ?
Pai de ce s-a ajuns in situatia asta?

Daca va prinde cineva cu aceasta situatia, cred ca o sa va incadreze la evaziune fiscala!!!