avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta de pensionare

va rog un raspuns : cat este reducerea care se aplica la varsta de pensionare din perioada lucrata din 1984 pana in 2001 daca pe adeverinta solicitata societatii unde am lucrat(combinatul siderurgic din Galati) este mentionat gr 1 ; 100%; conditii speciale de munca.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:10, 11 Februarie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
16-17 ani de grupa I-a in procent de 100%,aduc o reducere de 3 ani si 6 luni.

16 ani de conditii speciale,aduc o reducere de 8 ani
17 ani de conditii speciale,aduc o reducere de 8 ani si 6 luni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare cu reducere limita de virsta stefannichitean stefannichitean Am lucrat, si lucrez din 1984 01.09. pina in 2001 03.01. intr-o intreprindere metalurgica in proiectari. In 1999 o hotarire CA stabileste ca beneficiez de 70% ... (vezi toată discuția)
Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta" vasile35 vasile35 Buna ziua, Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la ... (vezi toată discuția)
Pensie JecuElena JecuElena Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific data iesirii mele la pensie. Sunt femeie, nascuta la 17 aug.1958. Am 34 de ani si 2 luni ... (vezi toată discuția)