Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta de pensionare

va rog un raspuns : cat este reducerea care se aplica la varsta de pensionare din perioada lucrata din 1984 pana in 2001 daca pe adeverinta solicitata societatii unde am lucrat(combinatul siderurgic din Galati) este mentionat gr 1 ; 100%; conditii speciale de munca.
va multumesc!
16-17 ani de grupa I-a in procent de 100%,aduc o reducere de 3 ani si 6 luni.

16 ani de conditii speciale,aduc o reducere de 8 ani
17 ani de conditii speciale,aduc o reducere de 8 ani si 6 luni