Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific data iesirii mele la pensie.
Sunt femeie, nascuta la 17 aug.1958.
Am 34 de ani si 2 luni contributie, din care:
- 12 ani, 10 luni si 5 zile grupa a II-a procent 100/%;
- 10 ani si 8 luni grupa I procent 50/%.
Mentionez ca perioadele lucrate in grupa I si a II-a de munca au fost inainte de apr. 2001 si ca nu mai lucrez din ian.2011.
Stiu din luna iunie 2012, de la Casa de Pensii Galati, ca ma pot pensiona pt. limita de varsta la data de 17 oct.2015, sau anticipat fara penalizare la 17.oct 2014.
Intrebarea mea este cand pot iesi la pensie, tinand cont de recenta modificare a Legii 263/2010 cu Legea 380/2013 care face referire la grupa I de munca de inainte de apr.2001? Intervine vreo modificare in situatia mea?
Multumesc frumos pentru raspuns...:) :) :)

:sorry:
1. Pentru o femeie nascuta in august 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iat stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 5 ani si 4 luni lucrati in gr. I de munca cu 50% = 2 ani si 8 luni cu 100%:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece pentru aceasta va trebuiau minimum 6 ani lucrati in gr. I cu 100%;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 8 luni.

3. Pentru cei 12 ani si 10 ,luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (61/2 - 2/6 = 58 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 2 luni.

4. Stagiul de cotizare al dvs. este de 34/2 + 3/2 + 2/8 = 40 de ani.

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 8 luni, in iunie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 2 luni, in decembrie 2014.
Multumesc pentru promtitudinea cu care ati raspuns...
Am inteles... Nu pot iesi mai devreme de 56 de ani si 2 luni, adica in oct.2014 (nu dec.)
Ce ma nedumereste este faptul ca modificarea din dec.2013 nedreptateste pe cei care au mai putin de 6 ani lucrati in grupa I. Daca nu exista posibilitatea sa ies anticipat, mai aveam de asteptat pana in iunie 2017...?! De ce in Romania nu se fac niciodata lucrurile cu cap?!
Niciodata o lege, oricare ar fi ea, nu poate multumi pe toata lumea.