Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

buna ziua!!!! sunt femeie, am 55 de ani, nascuta in data de 11 august 1958, lucrez din 01.01.1979, am 17 ani si 8 luni in grupa a 2-a de munca, si in total am 34 ani de munca efectiv lucrati! daca se poate sa ma informati cand pot sa ies la pensie de drept, anticipata sau anticipara partiala??? Multumesc!!!
1. Pentru o femeie nascuta in august 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17/8 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (61/2 - 3/6 - 58 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni (34/0 + 4/5 = 38 de ani si 5 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 8 luni, in aprilie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 2 luni, in octombrie 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 2 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in octombrie 2014.

4. - Dvs. spuneti ca ati inceput sa lucrati de la 01.01.1979 si daca nu aveti intreruperi ar fi o perioada efectiv lucrata de 34 de ani si 8 luni ceea ce inseamna ca peste o luna aveti si stagiul de cotizare necesar pentru pensia anticipata (34/8 + 4/5 = 39 de ani si 1 luna).
- Rugati pe cineva sa verifice stagiul efectiv de cotizare al dvs., dupa carnetul de munca.
multumesc frumos!!!!!
mai am o intrebare: daca beneficiez de o majorare a punctului de pensie pentru cei 17 ani si 8 luni anii lucrati in grupa a 2-a de munca?

Vi se va aplica:

Legea 263/2010

Art. 100. - Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:

a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;