avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul mediu brut 2013 si calcularea contributiei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul mediu brut 2013 si calcularea contributiei individuale de asigurari sociale

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca metoda de calcul a bazei lunare a contributiei individuale de asigurari sociale mai este 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea BASS,pentru concedii medicale,mai este aceeasi? Care este cuantumul salariului mediu brut pe anul 2013?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:29, 20 Martie 2013
2223 lei este salariuul mediu brut pe economie in 2013 ...
Se aplica cu data de 01.ianuarie ?
Nu are cum sa se aplice de la 01.01.2013, intrucat legea nu are caracter retroactiv ...
Stie cineva daca se aplica pentru calculul drepurilor salariale AFERENTE lunii februarie 2013?
Da , se aplica ... intrucat plata se face in luna martie 2013 ...

Alte discuții în legătură

Salariu mediu brut pe 2013 gratziela gratziela Buna seara. Am rugamintea sa imi clarificati urmatoarea problema.Daca legea bugetului pe 2013 a intrat in vigoare in 25 febr 2013, atunci noul salariu mediu ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu brut pe economie 2012 mirelanicola.72 mirelanicola.72 Buna dimineata! ati putea sa-mi spuneti care este valoarea salariului mediu brut pe economie pentru anul 2012? Multumesc! (vezi toată discuția)
Aplicare salariu mediu brut nicoleta.23 nicoleta.23 Buna ziua. La calculul CAS aplicat la concediile medicale de cand se i-a in calcul salariu mediu brut, de la data de 1.02.2013 sau de la data de 1.03.2013, ... (vezi toată discuția)