Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu mediu brut pe 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu mediu brut pe 2013

Buna seara. Am rugamintea sa imi clarificati urmatoarea problema.Daca legea bugetului pe 2013 a intrat in vigoare in 25 febr 2013, atunci noul salariu mediu intra cu luna februarie si nu cu ianuarie? Va intreb pentru ca la calculul contributiei cas-ului pentru concediile medicale pe luna ianuarie 2013 , cat si la plafonarea salariilor la 5 salarii medii brute , am folosit salariul mediu brut de anul trecut, respectiv 2117. Acum ce facem? Pornim cu calculul nou pentru februarie sau trebuie facute rectificative la ianuarie si implicit virarea diferentei de CAS ?
Salariul mediu brut pe economie in valoare de 2223 lei se aplica , potrivit principiului neretroactivitatii legii civile, de la data intrarii in vigoare a Legii nr. 6/2013 – a bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013 .. adica, de la 25.02.2013.
Stie cineva daca se aplica pentru calculul drepurilor salariale AFERENTE lunii februarie 2013?
Da, se aplica incepand cu salariul aferent lunii februarie.
Ce treaba are salariul mediu brut pe economie cu plata salariilor aferente lunii februarie?
Are treaba pentru ca in functie de acest salariu mediu se determina baza de calcul a CAS in cazul salariatilor care au avut concediu medical.