avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna seara. Am o relatie de 4 ani din care 2 casatorie pe parcursul careia au aparut 2 copii. In urma unor reprosuri repetate din partea sotului, finalizate cu violente verbale si nu numai, am hotarat sa divortam. Va rog sa imi spuneti care sunt pasii unui proces de divort si costurile aferente.Nu sunt bunuri comune, doar cei 2 copii.Multumesc!
Stiti care sunt actele ce trebuiesc depuse cand inaintez actiuea de divort? Multumesc!
Certificat de casatorie, taxa de timbru 39 lei, timbru judiciar 0,3 lei si binenteles actiunea
Certificat de casatorie in original/duplicat dupa caz, certificate de nastere minori ( in copie xerox), adeverinta de venit ( daca realizati venituri), taxa de timbru de 39.00 lei , timbru jud de 0.30 lei si orice act util cauzei in functie de situatia efectiva in care va aflati sau doriti sa o dovediti sau in aparare fata de pozitia procesuala si implicit cererile paratului.


Multumesc pentru informatiile de pana acum. Am depus actiunea intre timp si iata lista actelor de care am avut nevoie:
- cererea scrisa citet, cu motivul pentru divort, datele mele de identificare si adresa ultimul domiciliu comun, original si inca 2 exemplare
- certificatul de casatorie, in original
- copii dupa certificatele de nastere ale copiilor, in triplu exemplar
- taxa judiciara de 39 lei achitata la posta
- timbru de 0.3 lei, cumparat de la posta.
In cadrul judecatoriei sectorului 2 exista si un oficiu PTTR unde se poate achita taxa si timbrul.
Asta, pentru cei care au nevoie de informatii, cum am avut si eu.
Buna ziua. As vrea sa stiu daca se poate apela la un notar pentru divort, in cazul in care exista si copii. Si daca da, poate stiti si cam cat este tariful notarului pentru asa ceva. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Acte necesare pt divort Onutza27 Onutza27 Ce acte am nevoi pt a intenta divortul? multumesc anticipat pt raspunsuri (vezi toată discuția)
Divort si stabilire pensie de intretinere ContSters170590 ContSters170590 As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati in cazul divortului. Mentionez ca am 2 copii din care unul minor si celalat inca la scoala , deci in ... (vezi toată discuția)
Taxe divort????? helena76 helena76 CARE SUNT TAXELE CE TREBUIE PLATITE LA DIVORT? (vezi toată discuția)