Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cu 2 martori falsi bagi usor pe oricine in inchisoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cu 2 martori falsi bagi usor pe oricine in inchisoare

In ultimul timp este o moda care creste in amploare.

Cei care au dusmani, pur si simplu isi iau prietenii de incredere
sau cativa membri ai familiei,
se pun de acord pe o declaratie simpla si directa,
apoi merg la politie si depun plangerea penala impotriva dusmanului,
cum ca a facut in repetate randuri amenintari cu moartea,
in prezenta tuturor martorilor buni prieteni.

Persoana respectiva (dusmanul) va lua condamnare cativa ani buni de inchisoare.

Cum testul cu poligraful nu este admis, orice persoana cu intentii rele,
isi baga in Romania dusmanii la inchisoare.

Sunt sute de cazuri in care s-a intamplat exact asa.

Cand poate fi admisa sau obligatorie proba testului poligraf?

Sau martorii mincinosi au drept de viata si de moarte asupra oricui
din Romania? :(
Nu este chiar asa dar nici departe de adevar nu sunteti...

Exista intr-adevar mari probleme cu martorii mincinosi in Romania.
Testul poligraf se poate dispune de organul judiciar dar se foloseste foarte rar.

Eu chiar am facut instanta sa inteleaga ca martorii mint dar degeaba...
Se vedea si din avion ca mint.
Timp de o ora l-am sacait cu intrebari si martorul raspundea aiurea si se contrazicea.
Al doilea martor cand a intrat, vazand ca nu mai iese primul de atata timp, a cedat nervos in timpul audierii si nu l-am mai putut interoga.A facut o criza de nervi.
Cu toate acestea instanta a ajutat parchetul...

In fine...problema cu testul poligraf este aceea ca parchetul nu il vrea decat in principal in caz de omor si in cazul in care au ei probleme de probatiune.Se mai foloseste la infractiunea de furt, trafic de droguri, trafic de persoane, dar tot atunci cand acuzarea are probleme serioase.
Problema este ca si instantele ajuta parchetele in unele cazuri...

In cazul dvs. nu cred ca veti ajunge decat la o amenda administrativa si nu la o condamnare cu inchisoare.
scuze ca intervin am unde am intrebat de art 320 in acel dosar un om face puscarie nevinovat martorii mincinosi din dosar adica niste FETE CUMINTI au zis caau fost de fata cin x a lovitope una si ca se afla acoloca le face curatenie si mincare ,in instanta am poze cu martora mincinoasa in ipostaza cuma facuto masa adica se prostituiaza dar adevarata matroana este o femeie si aia e martor mincinos pe deasupra martora este si minora si prodece pentru ofemeie si nici macar nu sa sezizat instanta si omul e bagat nevinovat ca a facut un denunt si la bagat pe el sa scape ele fiindca umbla nume sonore la ele deci martori mincinosi sunt sile mai si invata procurorii ce sa scrie deci ASTA E ROMANIAAAA
Hahah, pt. amenintare iei amenda? 1000 lei sau cat se da de obicei?
In cazul doamnei foarte probabil ca se poate aplica cel mult o amenda administrativa daca sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de amenintare.
Doar adresarea unor cuvinte nu este mereu suficient sa fie vorba de o amenintare...

gemi a scris:

scuze ca intervin am unde am intrebat de art 320 in acel dosar un om face puscarie nevinovat martorii mincinosi din dosar adica niste FETE CUMINTI au zis caau fost de fata cin x a lovitope una si ca se afla acoloca le face curatenie si mincare ,in instanta am poze cu martora mincinoasa in ipostaza cuma facuto masa adica se prostituiaza dar adevarata matroana este o femeie si aia e martor mincinos pe deasupra martora este si minora si prodece pentru ofemeie si nici macar nu sa sezizat instanta si omul e bagat nevinovat ca a facut un denunt si la bagat pe el sa scape ele fiindca umbla nume sonore la ele deci martori mincinosi sunt sile mai si invata procurorii ce sa scrie deci ASTA E ROMANIAAAA

In cazul dvs. daca s-a mers pe art 320 ind 1 CPP inseamna ca s-a recunoscut vinovatia.
Si daca si-a recunoscut vinovatia totul depinde de felul in care a a apreciat instanta in ceea ce priveste individualizarea judiciara a pedepsei inchisorii...