avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Expirare perioada de 3 ani suspendare SRL.Obligatii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Expirare perioada de 3 ani suspendare SRL.Obligatii declarative

O societate a avut regim derogatoriu pe o perioada de trei ani, in iulie ia expirat suspendarea. In fiecare an a depus doar bilantul, decl 101 si declaratia 392.
Ea in continuare nu isi desfasoara activitatea. Ce declaratii ar fi trebui sa depuna societatea din iulie anul trecut pana in prezent?
Inainte de suspendare a fost platitoare de tva, pe perioada suspendarii i sa anulat codul de TVA, acuma ar fi trebuit sa faca cereri la anaf?
Va rog sa-mi spuneti si mie ce demersuri ar trebui facute ca firma sa fie in regula.
Cel mai recent răspuns: serbanramona82 , utilizator 16:38, 13 Februarie 2013
1. Reluati activitatea societatii
2. Depuneti 010 la AFP
CE inseamna a relua activitatea , trebuie depus doar 010 cu ce a avut inainte de suspendare, adica doar tva , ca salariati nu are! Si acuma din februarie ar fi si impozit pe venit, ca are ca sub 65.000 euro?!
La regsitrul comertului nu trebuie si acolo facuta cerere?
Problema este ca administratorul nu este in tara si declaratile le-a facut contabilul pana acum, ma refer la bilant si decl.101, 392.
serbanramona82 a scris:

CE inseamna a relua activitatea , trebuie depus doar 010 cu ce a avut inainte de suspendare, adica doar tva , ca salariati nu are! Si acuma din februarie ar fi si impozit pe venit, ca are ca sub 65.000 euro?!
La regsitrul comertului nu trebuie si acolo facuta cerere?
Problema este ca administratorul nu este in tara si declaratile le-a facut contabilul pana acum, ma refer la bilant si decl.101, 392.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul forfetar steluta bz steluta bz In completarea intrebarii anterioare privind impozitul forfetar pentru firmele suspendate prin Camera de Comert, care sunt urmatorii pasi de facut pentru a ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii Irina Iacob Irina Iacob O firma suspendata incepand cu data de 1 mai care a primit derogare de depunere declaratii de la Finante incepand cu data de 1 iulie 2009 - pentru luna ... (vezi toată discuția)
Impozit profit firma suspendata vioery vioery Mi/a venit o instiintare precum ca n/am depus impozitul pe profit ,dar firma mea e suspendata temporar.Ce se poate intampla ,stiind ca trebuia depusa pana pe ... (vezi toată discuția)