avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna dimineata !
I-mi cer scuze , poate nu ma exprim corect
In urma cu cativa ani am moestenit un teren de la parintii mei, pe care l-am valorificat .
dupa aproximativ 3 ani am divortat din vina exclusiva a mea .
intrebare : la partaj se imparte aceasta mostenire intre mine si fosta sotie ?
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 10:02, 12 Februarie 2013
Nu. Bunurile mostenite sunt bunuri proprii.
da se inpart, deoarece nu se inparte mostenirea si ce a rezultat din valorificarea ei

Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
:ban:
epos, nu aveti voie sa va faceti reclama in forum, riscati sa fiti sanctionat.
epos a scris:

da se inpart, deoarece nu se inparte mostenirea si ce a rezultat din valorificarea ei


Nici vorbă despre așa ceva. Inclusiv respectivele sume sunt bunuri proprii și nu se împart.

Tot astfel, într-un proces de partaj, se va putea argumenta ca având o cotă majoritară dacă, la dobândirea unui bun comun, o parte a investit bani obținuți din succesiune.

Cu stimă.
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
andreigrigoriu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua,sunt căsătorită de 18 ani și am o fiica de 18 ... mateescu.sabina mateescu.sabina Bună ziua,sunt căsătorită de 18 ani și am o fiica de 18 ani; soțul meu are mai multe proprietăți,însă eu nu am nimic pe numele meu.,sunt ... (vezi toată discuția)
Mostenire concubinei adrianag1974 adrianag1974 Am trait in concubinaj cu un barbat 20 de ani.El a fost casatorit iar in urma casatoriei a avut doi copii la ora actuala majori.Cand am hotarat sa stam ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! doresc sa divorțez de soț, comportamentul sau fiind ... Cristina.A. Cristina.A. Bună ziua! Doresc sa divorțez de soț, comportamentul sau fiind instabil și agresiv verbal, atât cu mine, fiul din prima căsătorie în vârstă de 17 ... (vezi toată discuția)