Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna dimineata !
I-mi cer scuze , poate nu ma exprim corect
In urma cu cativa ani am moestenit un teren de la parintii mei, pe care l-am valorificat .
dupa aproximativ 3 ani am divortat din vina exclusiva a mea .
intrebare : la partaj se imparte aceasta mostenire intre mine si fosta sotie ?
Nu. Bunurile mostenite sunt bunuri proprii.
da se inpart, deoarece nu se inparte mostenirea si ce a rezultat din valorificarea ei

Cornel Vasile, Consilier juridic
:ban:
epos, nu aveti voie sa va faceti reclama in forum, riscati sa fiti sanctionat.
epos a scris:

da se inpart, deoarece nu se inparte mostenirea si ce a rezultat din valorificarea ei

Nici vorbă despre așa ceva. Inclusiv respectivele sume sunt bunuri proprii și nu se împart.

Tot astfel, într-un proces de partaj, se va putea argumenta ca având o cotă majoritară dacă, la dobândirea unui bun comun, o parte a investit bani obținuți din succesiune.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator