Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA INCASARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA INCASARE

Sunt o societate cu TVA la incasare.In luna ian 2013 am incasat un avans de 20000 ron. In aceeasi luna am emis clientului o factura de 12201 ron a carei valoare am scazut-o din avansul primit.Deci TVA-ul aferent facturii il consider colectat la ianuarie. Pentru diferenta de 7799 din avans, consider TVA-ul colectat la ianuarie ,sau la februarie,adica la factura emisa conform legii pina pe 15 februarie,care oricum este mai mare ca valoare.?Cum ar trebui cat mai corect sa inregistrez TVA-ul aferent aceastei diferente?
Va multumesc.
TVA-ul se colecteaza la incasarea sumei, in ianuarie.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
colanc a scris:

am incasat un avans de 20000 ron.

si nu ati emis factura de avans , dar ati emis o factura cu o valoare mai mica !Acele 15 zile la care faceti referire nu se pot aplica in cazul acesta pentru ca ati incasat
in CF ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
b) la data la care se încasează avansul, pentru plăţile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Avansurile reprezintă plata parţială sau integrală a contravalorii bunurilor şi serviciilor, efectuată înainte de data livrării ori prestării acestora;

tva colectat in ianuarie aferent facturii de 20000 lei adica 3871 lei.
serviciul efectiv sau marfa livrata o facturati dar factura va avea doua randuri
1. marfa baza +tva
2.avans -baza+-tva
val =0
diferenta cand se va factura
aveti deasemenea doua randuri
1.marfa baza+tva
2.restul de avans -baza+- tva
val marfa livarata-val rest avans incasat.
si pt aceasta factura va fi colectat tva la data incasarii ei sau la 90 zile de la emitere (asta daca nu se mai intampla ceva cu tva la incasare :oops:)
Carmen Jurubita, Contabil
Multumesc frumos.Sa aveti o zi buna.
@ jcarmen,

Ati spus altceva decat am spus eu?
Diferenta este tocmai restul de avans, deci colectarea are loc in ianuarie.
:vishenka:am vrut sa subliniez ca trebuia sa intocmesca factura de avans nu cea de livrare efectiva (in aceeasi luna am emis clientului o factura de 12201 ron a carei valoare am scazut-o din avansul primit) si am incercat sa explic cu mai multe detalii. :vishenka:
Carmen Jurubita, Contabil