Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executare silita

am o casa executata silit,ultimul termen de judecata a fost in iulie 2010.Intrebare:acum in luna iulie ar trebui sa fie prescrisa datoria fata de furnizor si automat incetarea executarii(mentionez ca locuinta si un teren fac parte dintr-un dosar de succesiune )help
nu inteleg exact. v-ati judecat pt o casa si ati pierdut in 2010 sau v-ati judecat pe o contestatie la executar e?
in 2010 s-a intentat un proces de executare silita privind datoriile la casa si s-a admis cererea.Dupa aceea s-a deschis procesul de succesiune in 2011.intrebarea mea e daca ajung in luna iulie se prescrie datoriile si se anuleaza executarea?
In raport de executarea silita nu are relevanta ca bunul dedus executarii fac parte dintr-un dosar de suuccesiune
care este hotararea finala fata de cererea creditorului ?
Daca exista titlu executoriu ,respectiv instanta a admis cererea creditorului,nu are relevanta ca in iulie 2013 se prescrie datoria fata de furnizor
Verificati la OCPI daca nu exista notat titlul executoriu
alta intrebare:socrul meu a murit in decembrie 2009,iar in iulie 2010 s-a deschis dosar de executare silita ptr neplata catre urban.e legal sa-i deschida si sa se admita executarea daca el era mort de 6 luni?
alo