Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

buna ziua!

as dori sa stiu daca pot afla daca o persoana are dosar de divort depus la judecatorie. din pacate nu stiu in ce zona s-a depus dosarul, stiu doar ca ar avea dosar de divort.
Luati la rand toate judecatoriile din Romania.
incercati sa incepeti de la domiciul conjugal vechi.
Daca s-a depus un dosar de divort, atunci el ar trebui sa se afle pe rolul judecatoriei de la ultimul domiciliu comun al sotilor.
buna ziua!

as dori sa stiu daca mi s-a acordat prin instanta exercitarea autorităţii părinteşti, doar mie, inseamna ca nu mai am nevoie de acordul tatalui daca vreau sa plec cu copilul din tara in excursie?
Daca prin hotararea judecatoreasca se specifica expres ca aveti autoritate parinteasca exclusiva, atunci da, puteti parasi teritoriul tarii fara incuviintarea tatalui.
Dispune exercitarea autorităţii părinteşti pentru minorul .............. ,ns.la de către reclamanta Stabileste domiciliul minorului la domiciliul reclamantei.

exact asa este hotararea data pe site-ul judecatoriei. banuiesc ca din moment ce nu se specifica exercitarea ambilor parinti, sau nu este specificat si reclamantul inseamna ca este exclusiva. ma insel?
loana1, utilizator