avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

În baza art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 cu aplicarea art. 320 ind. 1 Cod pr. penala condamnă pe inculpatul la 8 luni închisoare. În baza art. 71 alin. 1 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute în art. 64 alin. 1 lit. a teza a doua si lit. b Cod penal. În baza art. 81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului pe durata termenului de încercare de 2 ani si 8 luni stabilit conform art. 82 Cod penal. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. Asta e sentinta.Vreau sa stiu daca inculpatul poate sau nu poate sa exercite drepturile prevazute in art 64 alin a si b! Daca nu poate, pe ce perioada nu poate? Va rog autati-ma!Multumesc

Alte discuții în legătură

Anulare permis conducere DanielRotaru DanielRotaru Buna ziua, Va rog sa mi spuneti daca pe data de 05.11.2014 pot da de permis!??! Mai jos aveti hotararea. Va multumesc Solutia pe scurt: Respinge cererea de ... (vezi toată discuția)
Explicare decizia instantei, va rog GabriellaS GabriellaS Buna ziua, Va rog sa imi spuneti solutia finala in cazul lui T.I. - nu inteleg daca este cu executare sau cu suspendare Va multumesc!!! Solutia pe ... (vezi toată discuția)
Refuz recoltare probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei - hotararea instantei - redobandirea permisului Razvan2012 Razvan2012 Am fost acuzat de savârsirea infractiunii de refuz recoltare probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar instanta s-a pronuntat cu solutia: În ... (vezi toată discuția)