Forum Discuţii juridice Achiziţii publice CESIUNE CONTRACT DE LUCRARI
Discuție deschisă în Achiziţii publice

CESIUNE CONTRACT DE LUCRARI

In anul 2012 instituita a semnat un contract de lucrari cu o societate. Pana in prezent societatea nu a constituit garantia de buna executie, si acum ne solicita sa fim de acord cu cesionarea contractului catre o alta societate (care nu a fost parte in procedura de achizitie publica).
Este legal ?
ART. 204^1 din OUG 34

Într-un contract de achiziţie publică este permisă doar cesiunea
creanţelor născute din acel contract, obligaţiile născute rămânând în sarcina
părţilor contractante, astfel cum au fost stipulate şi asumate iniţial.

In general, in documentatia de atribuire exista precizari privind momentul de constituire a garantiei de buna executie. In cazul in care ofertantul nu respecta aceste clauze sau comunica ca nu poate executa contractul, puteti anula achizitia cu art.209, alin.1, lit.c, coroborat cu art.204, alin.1^1 din OUG 34. In cazul anularii din aceste motive, aveti obligatia sa ii retineti garantia de participare.